מהי אמת, בעצם?

בטור הביקורתי הזה, אלון עידן מצביע על ביטוי שכולנו מכירים היטב – "האמת שלי", ובהרחבה, "אני הולך עם האמת שלי". עידן בוחן את ההשלכות החברתיות והפסיכולוגיות של השימוש בביטוי הזה, אבל אני רוצה להתייחס רגע להיבט אחר, ולומר שבעצם יש פה דוגמה נהדרת להתפתחות של שפה.

הרי הביטוי "האמת שלי", כמו שאומר עידן, כלל אינו קשור ל"אמת" במובנה הקלאסי. בעברית של ימינו, הביטוי הכבול "האמת שלי/שלה/שלו" מתייחס, למעשה ל"אמונה" או "עמדה" שאדם מאמין בה בכל תוקף. יהיו אשר יהיו הסיבות התרבותיות להתפתחות הביטוי הזה, זוהי בעצם משמעות נוספת שצורפה למילה הזו, הרלוונטית רק לצורת השייכות, ואפשר אפילו לדמיין תרחיש עתידי שבו היא תהפוך להוראה מילונית נוספת תחת הערך הראשי "אמת". לדוגמה:

  • אמת – דבר נכון. "חשבתי שהוא שיקר, אך הסתבר שהוא אמר את האמת".
    • האמת שלי – דבר שאדם מאמין בו בכל תוקף. "אני הולך עם האמת שלי ומצביע להעביר את עדן בן-זקן לשלב הבא".

איך הביטוי הזה נוצר? האם הוא קשור לביטוי האנגלי true to myself ("להיות נאמן לעצמי")? יכול להיות, הרי לא קשה לראות את הקפיצה בין "להיות נאמן לעצמך" לבין הרצון לומר את דעתך בלי לרכך אותה. כשאני מגגל את הביטוי "my truth" באנגלית, אני מוצא כ-400,000 תוצאות, לא מספר עצום בקנה מידה של גוגל באנגלית, ובכל זאת הוא מעיד על כך שהביטוי הזה אינו זר לחלוטין לדוברי אנגלית. האם משם הוא בא? שוב, יכול להיות.

הביטוי "האמת שלי" חורק לנו כשאנחנו חושבים עליו לעומק. הרי, כפי שכותב אלון עידן, "האמת שלי" היא בעצם ההיפך מ"האמת" כיוון שהיא אינה עובדה אובייקטיבית, אלא דעה אישית. אבל אם בעתיד תתקבל המשמעות החדשה הזו בעברית באופן מלא, ולא תעורר בנו עוד אי נוחות, מבקרי תרבות ייאלצו לעבור לביטוי המעצבן הבא, שגם הוא יתקבל, וכן הלאה, וכן הלאה. עד אז, האמת שלו והאמת שלה והאמת שלי ימשיכו להישמע, לחלקנו, מטופשות למדי.

שבת כנה ונעימה שתהיה לכם,

תומר

מחשבה אחת על “מהי אמת, בעצם?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s