השבוי הצרפתי

השבוי הצרפתי / סאדק הדאית

מפרסית: תומר בן אהרון

עריכה: אורה דנקנר

מתוך קובץ הסיפורים "זַנְדֶה בֶּגוּר"(1)

הייתי בבּזאנסוֹן. יום אחד נכנסתי לחדרי וראיתי שם את החדרן בסינרו הכחול המלוכלך מאבּק את החדר. כשראה אותי, ניגש לשולחן, הרים ספר על המלחמה שתורגם לא מזמן מגרמנית ואמר: "אתה יכול להשאיל לי את הספר הזה?"

שאלתי אותו בפליאה: "למה שתרצה לקרוא אותו? זה לא רומן."

הוא ענה: "אני יודע, אבל גם אני הייתי במלחמה, הייתי שבוי של הבּוֹשִׁים.(2)

מכיוון ששמעתי דברים רבים, אמתיים ושקריים, על אכזריותם של הגרמנים, הסתקרנתי, רציתי לדובב אותו, אף-על-פי שהנחתי שכמו כל צרפתי הוא יתחיל לקלל את הגרמנים קללות נמרצות. אז שאלתי אותו:

"הבושים (כינוי צרפתי מעליב לגרמנים) התאכזרו אליך מאוד? אתה יכול לספר לי על תקופת השבי שלך?"

שאלתי מצאה הד בלבו וכך הוא סיפר לי:

"שנתיים הייתי שבוי בגרמניה. הייתי בתחילת השירות הצבאי כשהלחימה התפשטה לאזור העיר נאנסי. היינו שלוש מאות איש בערך, והגרמנים כיתרו אותנו, ירו באוויר. לא היתה לנו ברֵרה, לא יכולנו להחזיק מעמד, זרקנו כולנו את הרובים והרמנו ידיים. כמה מהגרמנים התקרבו ואחד מהם אמר בצרפתית: 'יש לכם מזל שהמלחמה נגמרה בשבילכם, אנחנו היינו מאוד רוצים להיות במקומכם.' אחר כך חיפשו לנו בכיסים, לקחו את כל כלי הנשק ושלחו אותנו לדרך בקבוצות תחת שמירה. היו בינינו כמה פצועים שהם שלחו לבית חולים. אחרי יומיים של נסיעה הם הציבו אותי וצרפתי נוסף לשמור על החדר של השבויים הרוסים החולים. אבל זאת הייתה עבודה מלוכלכת והחולים הרוסים היו יורקים ליחה על הרצפה, אז לא נשארתי שם יותר מכמה ימים. ביקשתי להחליף עבודה, והם הסכימו. אחר כך שלחו אותי לכפר קטן ליד העיר קלן לעבודות חקלאיות, וחבר שלי גם היה שם איתי. היינו קמים בשש בבוקר, עוברים באורווה, מקרצפים את הסוסים, עושים סיור בשדה תפוחי האדמה. אנחנו היינו אחראים לכל העבודות החקלאיות. באותו זמן החלטנו אני והחבר שלי לברוח, ובמשך שני ימים ושני לילות צעדנו ברגל ממקום למקום, בדרכים לא דרכים. רצינו להגיע לצרפת דרך הולנד. הלכנו בעיקר בלילות ולרוע המזל לא ידענו גרמנית. לי לא הייתה אוזן טובה לשפה וקלטתי רק כמה מילים, אבל החבר שלי קלט יותר. בסופו של דבר נתפסנו, והם החליפו לנו מקום, שלחו אותנו לדרום גרמניה."

"לא הענישו אתכם?"

"לא הענישו. רק איימו עלינו שאם נעשה דבר כזה שוב, יכלאו אותנו וייתנו לנו עבודות קשות יותר. אבל כמו קודם עבדנו בעבודות חקלאיות, ואפילו המקום היה טוב יותר. היו לנו רומנים עם בנות מהאזור. בימים עבדנו ביער ושמרו עלינו בשבע עיניים כדי שאף אחד מהשבויים לא יברח. אבל בלילות היינו מתגנבים החוצה, החבר שלי הכניס מישהי להיריון. על החולצות שלנו היה תפור מספר, אז כשהיה מחשיך, היינו תופרים עליו ממחטה לבנה וכל ערב בשעה שמונה יוצאים מהחווה; מקום המפגש שלנו עם הבנות היה ליד תחנת הרכבת. מה שמצחיק הוא שלא ידענו את השפה שלהן. לבחורה שלי היה שיער בלונדיני, אהבתי אותה מאוד, אני אף פעם לא אשכח אותה. בסופו של דבר הבחורים המקומיים גילו מה קורה והתלוננו עלינו. ערב או שניים לא הלכנו, ואחר כך שינינו את מקום הפגישה שלנו…"

"ואיך הגרמנים התאכזרו אליכם?"

"לא התאכזרו. עשינו את העבודה שלנו, אז הם היו מרוצים ועזבו אותנו בשקט. רק פעמיים-שלוש לא העבירו את המכתבים שלנו."

"איזה מכתבים?"

"השבויים היו מחליפים מכתבים עם המשפחות שלהם באופן קבוע. הצרפתים היו מקבלים את המכתבים שנשלחו לשבויים הגרמנים, והגרמנים מצדם היו מחלקים לשבויים הצרפתים את המכתבים שלהם."

"ולמה לא העבירו?"

"אמרו שהצרפתים שלחו קצינים גרמנים שבויים לאלג'יריה, שהם מעבידים אותם בפרך ומתאכזרים אליהם. אז הגרמנים לא העבירו את המכתבים שלנו. אבל כששמענו שהגרמנים הפסידו ושאנחנו עומדים לחזור לצרפת, עשינו שם כזה בלגן עם החבר'ה! מי היה מעז לומר לנו מילה? במסילת הרכבת שהחזירה אותנו אחר כך לצרפת, ציירנו על קרון את וילהלם(3) עם גוף של חזיר וכתבנו מתחת: 'לעזאזל עם גרמניה'. הם שמרו על המסילה, וכמעט התחילה מהומה…"

לאחר שסיפר במשך חצי שעה על תקופת השבי שלו, נאנח ואמר: "הימים היפים ביותר בחיי היו ימי השבי שלי בגרמניה", הרים את המטאטא ויצא מהחדר.

פריז, 10 באפריל 1930


1. משמעות השם: "קבור בחיים".
2. מדובר במלחמת העולם הראשונה. הכינוי "בושים" הוא קיצור של הביטוי הצרפתי caboche dure שמשמעותו "ראש קשה, עקשן". הסוגריים שבהמשך מופיעים במקור.
3. וילהלם השני, שהיה קיסר גרמניה בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

מחשבה אחת על “השבוי הצרפתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s