העברית יוצאת לציד

שלום לכולם,

אתגר מיוחד לחנוני לשון (וכן לחובבי לשון שאינם חנונים):

אחת התופעות המשעשעות ביותר בשפה האנגלית היא שמות העצם המכונים collective nouns. אלה שמות המתייחסים לקבוצה של בעלי חיים ממין מסוים (לפי ויקיפדיה מדובר בשמות מעולם הציד, ושימו לב גם לערך המשעשע על ספר "סיינט אלבנס", שממנו מובאות חלק מהמילים האלה). אנחנו נתקלים בשמות האלה לראשונה בשיעורי אנגלית בבית הספר, וחלקם מוכרים היטב: a murder of crows ו-a school of fish, למשל. אבל בלינק לעמוד הוויקיפדיה הנ"ל תמצאו רשימה מורחבת שכוללת כמה שמות משעשעים (an army of Caterpillars) ואף תמוהים (a business of Flies).

העברית הסתפקה עד היום בכמה שמות בסיסיים נפוצים (להקה, עדר, נחיל), למרות שברשימה המופיעה באתר "השפה העברית" אפשר למצוא גם "גַּמֶּלֶת" של גמלים, "חַמֶּרֶת" של חמורים ו"עדה" של דבורים. בעקבות שיחה עם ניצן בלייברג, בלשן לעת מצוא, שבה התחלנו להמציא גרסאות עבריות למילים האלה, החלטתי (מתוך שעמום, כמיהה לרייטינג, וסתם כי זה נחמד) לפתוח את האתגר לקהל הרחב. עזרו לנו להקים מאגר של שמות קבוצה בעברית!

פרלמנט של ינשופים. ובעברית?
פרלמנו של ינשופים. ובעברית?
הנה כמה דוגמאות שחשבנו עליהן, כדי לעזור לכם להיכנס לרוח האתגר. נסו לחשוב על הדימויים שהחיות השונות מעלות במוחכם, על שילובים מצחיקים, על משחקי מצלול, אבל העיקר – כמו שאומרים בריאליטי – לכו עם האמת שלכם. אלא אם היא גרועה.

בריכה של ברבורים

קרקס של צבועים

הרמון של חסידות

חגיגה של חוגלות (ניצן)

מדרשה של פינגווינים (ניצן, ציון לשבח)

ועידה של ינשופים (ברוח המקור)

שוק של שקנאים

ערסל של עצלנים

ברדק של ברחשים!

המולה של מולים (ניצן)

מנזר של שרקנים (רועי – כן, כן, כבר יש תרומות חיצוניות)

אחווה של חמורים

ניצן טען, ובצדק, שיש למצוא חיות המתאימות לשמות היחידות השונות בצבא. אמנם תרבות הציד לא נפוצה בישראל, אבל אין סיבה שלא ננצל את המשאבים התרבותיים הקיימים שלנו למטרות שוחרות שלום!

גדוד של דגים/דגיגים (ניצן)

פלוגה של פרעושים (ניצן)

כנף של שחפים

כנף של יסעורים

חטיבה של זאבים

ועוד

הוסיפו הצעות בתגובות לפוסט ועזרו לנו להרחיב את המאגר. אתם מוזמנים, כמובן, להשתמש גם במילים שאנחנו כבר השתמשנו בהן, אין מגבלה.

חג שמח,

תומר

9 מחשבות על “העברית יוצאת לציד

  1. אכן זה אחד השעשועים המלבבים שלי, המצאת מילים. ברבורים בקבוצה זו ברברת. הצבועים הם לגבי [ואולי למי שכמוני הרבה לשמוע אותם בלילות] מייללת צבועים. [על משקל מקהלת]

  2. דסק (קיוביקלס) של תרנגולים
    תכתובת מורס של זבובים
    צרור של צרצרים
    עלווה של צפרדעים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s